Hrvatski četverac na pariće nije imao dostojnu konkurenciju

Na prelijepom Bledskom jezeru, u susjednoj Sloveniji, od petka do nedjelje održana je 58. međunarodna regata na kojoj je sudjelovalo oko 450 veslač(ic)a iz 11 europskih država.
Na „malom prvenstvu srednje Europe“, što je naziv koji je Bled izborio tijekom svoje impoznatne povijesti, nastupila je i najbolja hrvatska posada kojoj je to bila nova provjera uoči nadolazećih značajnijih izazova, dviju regata Svjetskog kupa (Eton i Lucern), te Svjetskog prvenstva (Chungju).

Oba dana Valentu Sinkoviću, Damiru Martinu, Martinu Sinkoviću i Davidu Šainu pokušala se suprotstaviti samo posada Austrije (Hirzberger, Strassegger, Santer i Buchele) ali je sve ostalo samo na pokušaju. „Croexpress“ je u subotu pobijedio s 5:53,93 (suparnici su odveslali 6:17,57), a jučer se naš čamac „provozao“ stazom za 5:51,35, a Austrijanci za 6:12,29 minuta.
Uspjesi samaca
Iz subotnjeg nastupa članova osječkog Iktusa pohvale zaslužuju tri čamca. Mlađe juniorke Ana Zobundžija i Teuta Stojaković u dvojcu na pariće pobijedile su svih pet konkurentskih „dublova“ s rezultatom 7:58,09. Iza njih u ciljnu ravninu ušla su po dva čamca iz Austrije i Hrvatske, te jedan slovenski. Zapažen je bio i Matej Srb, drugoplasirani u kvalifikacijskoj skupini seniorskih samaca (7:25,87) i sveukupno, u „A“ finalu, treći (7:16,51), iza Slovenca Jana Špika i Slovaka Andre Redra. Iskusniji iktusovac Stjepan Perić (peti u skupini sa 7:38,79) zauzeo je u istoj konkurenciji seniorskih samaca ukupno deveto mjesto sa 7:26,53. Isto kao Srb, konačno treće mjesto osvojila je Mia Drkulec, u samcu juniorki s rezultatom 8:31,99. Prethodno je Drkulec pobijedila u svojoj kvalifikacijskoj skupini s 8:18,78). U konkurenciji dvojaca na pariće za juniore, pak, Mario Milić i Borna Srb bili su šesti (7:20,14), a oba juniorska dvojca bez kormilara nisu izborila A finale. Sveukupno, od 18 dvojaca, Domagoj Petanjak i Oliver Kandrać su deseti (7:18,97), a Dominik Matijević i Robert Kralik plasirali su se na 15. mjesto (7:26,85). Samac juniora Swen Sabolić zauzeo je deseto mjesto (od 22) odveslavši 2.000 metara za 7:44,31, a Maja Čavlović, veslajući s još 21 djevojkom, okončala je nastup na 16. mjestu (8:40,52).
Slično suboti
Što se tiče nedjeljnih utrka, Iktusova juniorka Drkulec ponovila je plasman iz subotnjeg programa, ovaj put s rezultatom 8:34,01, a brže su, u konkurenciji deset vršnjakinja, bile samo Helene Schonthaler (Austrija) i Ljiljana Jošić iz Čuruga (Srbija). Opet se i senior Srb izborio za „A“ finale iako je u kvalifikacijskim skupinama bilo ukupno 14 „skifista“. Pobijedio je Matej u svojoj skupini sa 7:29,59, a onda u društvu šestorice najboljih samaca zauzeo četvrto mjesto s rezultatom 7:17,90. Na veselje slovenskih ljubitelja veslanja, još jednom je prvak bio Jan Špik, sa 7:09,03. U jačoj konkurenciji od subotnje (deset kombinacija) „dubl“ mlađih juniorki Zobundžija/Stojaković morao je veslati u „B“ finalu, pobijedio (8:11,73) i zauzeo sveukupno sedmo mjesto.
Zauzevši treće mjesto u skupini u kojoj je M.Srb pobijedio, iskusni Pirić bio je treći (7:44,90), zatim nastupio u B finalu i opet kao trećeplasirani završio nastup na sveukupnom devetom mjestu (7:31,94). U utrci dvojaca na pariće za juniore, B. Srb i Milić plasirali su se na 11. mjesto (7:17,47), juniorski samac Sabolić bio je sedmi od 12 suparnika, seniorka Čavlović jučer je zauzela 12. mjesto (8:40,42) od 21 čamca, a Iktusov četverac bez kormilara (Petanjak, O. Kandrać, Matijević, Kralik) sastavljen od dva dvojca iz subotnjeg programa među 14 posada nije izborio ni mjesto u B finalu.